سیستمهای تله مدیسین – تله رادیولوژی

Telemedicine Systems, teleRadiology

سیستم های تله رادیولوژی ( تفسیر تصاویر سی تی اسکن – ام ار ای-رادیولوژی از راه دور ) ،از محلی به محل دیگر را به اسانی بر عهده دارند.

سیستم های تله رادیولوژی، به نحوی طراحی شده اند که تفسیر و ریپورت سریع توسط متخصصان رادیولوژیست را تسهیل نموده و امکان برقراری ارتباط بخش تصویربرداری بیمارستان با سایر پزشکان غیر مقیم یا درمانگاه را از طریق خطوط اینترنت و با اتصال به بخش اصلی منبع تصاویر، فراهم می آورند. از آنجا که امکان انتقال داده های تصویری به مسافت هزاران کیلومتر وجود دارد، بیمارستانها و مراکز پزشکی اورژانس دور دست که فاقد رادیولوژیست مقیم می باشند، می توانند تصاویر مربوطه را جهت مرور و تفسیر به عهده ما ( گروه تخصصی پزشکی افرا ) به گذارند. در این حالت بجای در انتظار گذاشتن بیماران به زمانهای بالا (بیش از 10 روز) میتوان نتایج و تفسیر تصاویر پزشکی بیمار در کمتر از 72 ساعت تایپ شده و اماده به بیمار تحویل داده شود.

دستگاه های بایگانی و یا پکس  PACS 

Picture Archiving and Communication Systems (PACS)

PACS پکس، عبارتند از سیستم های ذخیره و بازیافت تصویری مبتنی بر کامپیوتر که می توانند تصاویر حاصل از چندین روش تصویربرداری تشخیصی مختلف نظیر MRI، CR، رادیوگرافی دیجیتال، آنژیوگرافی دیجیتال، پزشکی هسته ای و اولتراسوند را به صورت تصاویر با فورمت دیجیتال، ذخیره و بازخوانی کنند. در حال حاضر پکس های خوبی در مرکز استانی ایران و در مرکز تصویر برداری نصب هستند همچون: پکس مارکو، پکس اینفینیت، پکس مدال، پکس کاواس، پکس رایکا، پکس خلیج فارس و… که پزشکان و کل مجموعه بیمارستانی از انها استفاده میکنند. پکس ها شامل ایستگاههای پرداخت و نمایش تصویری متصل به ابزارهای بایگانی تصویر و توانایی شبکه بندی است. PACS امکان انتقال تصویر دیجیتالی به هر یک از بخشهای شبکه بندی شده بیمارستان یا خارج بیمارستان از طریق شبکه منطقه گسترده  (WAN ) یا اینترنت، دسترسی مستقیم پزشک به تصاویر ذخیره شده و در نتیجه کاهش وابستگی پزشک به تکنسین؛ دسترسی همزمان جراحان،‌ پزشکان مرجع و پرسنل بخش اورژانس به تصاویر و مشاوره متمرکز درباره مقایسه روشهای متعدد را فراهم می سازد. ذخیره تصویر دیجیتالی، می تواند به برطرف شدن مشکلات مرتبط با ذخیره فیلمها نظیر گم شدن فیلمها و برداشت مجدد، نیاز به نسخه برداری از فیلمها، حجم زیاد فیلم و هزینه بالای فیلم نیز کمک کند.

اگر شما دنبال یک پکس مناسب برای بیمارستان خود میگردید میتوانید با شماره تماس مستقیم ما تماس بگیرید. 09125405798

در اغلب موارد،‌ PACS با سیستم اطلاعاتی بیمارستان (HIS) و سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS) در تماس است تا برقراری ارتباط بین تصاویر با اطلاعات جمعیت شناختی بیمار، درآمدها و مخارج وی و عملکردهای اجرایی / اداری و نیز با سیستم تله رادیولوژی جهت انتقال و دریافت تصاویر و اطلاعات بیمار از مناطق دور را تسهیل نماید. همکاری این سیستم ها می تواند ارتباطات بین بخشها را بهبود بخشد و در نهایت ، موجب بهبود کارآیی و کیفیت مراقبت از بیمار در بیمارستان شود.

اصول کار

از آنجا که اغلب سیستم های سفارشی بر اساس سلیقه شخصی کاربران آنها تهیه می شوند شکل ظاهری این سیستمها با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی PACS از ابزارهای ارتباطی کامپیوتر میزبان، ابزارهای بایگانی تصویر و ایستگاههای نمایش که با شبکه ارتباطی اتصال می یابند، تشکیل شده است. هر یک از اجزای شبکه،‌ دارای یک کامپیوتر یا پردازشگر است که انتقال تصویر را کنترل می کند. سرعت انتقال به نوع کامپیوتر و روش رسانه شبکه بندی برقرار کننده ارتباط بین این اجزاء بستگی دارد.

می توان PACS را به شکل mini-PACS یا به اندازه متعارف  (full-scale )  مناسب جهت تمام بیمارستان ساخت که نوع اخیر بر حسب اندازه بیمارستان از ۵ تا ۲۰ میلیون دلار هزینه در بردارد. قیمت mini-PACS به طور معمول ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دلار است و می توان آن را به صورت سیستم های چند تکه (modular) قابل ارتقاء گسترده خریداری نمود. سپس می توان    mini-PACSهای متعدد  را ادغام نمود تا شبکه بزرگتری تشکیل گردد.

سیستمهای اطلاعاتی رادیولوژی

Radiology Information Systems

یک سیستم اطلاعاتی رادیولوژی (RIS) اعمال زیر را انجام می دهد:

-ثبت و پیگیری بیمار

-زمان بندی معاینه

-گزارش نتایج و تهیه گزارش

-مدیریت آرشیو فیلم

-مدیریت بانک اطلاعاتی و انجام تبدیلات

-حسابرسی و حسابداری

-فکس کردن اتوماتیک گزارشها به پزشکان مرجع

-بعضی از RISها مختص به یک روش هستند- به عنوان مثال گزارش ماموگرافی.

نکته پایانی: تله رادیولوژی امروزه با تعرفه درصدی متفاوتی انجام میشود که از سوی چند شرکت بیشتر نمیباشد که همگی از سال 96 در قالب شرکتی شروع به کار کردند. قابل ذکر است که گروه پزشکی افرا از اولین شرکتهای اغاز کننده این راه بوده است و در طول این مدت به کیفیت و دقت بالا تاکید بسیار داشته است و بر این باور است که هر بیمار همانند نزدیک ترین فرد خانواده خود می باشد. شما جهت استعلام تعرفه های گزارشات و عقد قرارداد میتوانید با ما تماس بگیرید.